Uudised

4-6-aastased lapsed osalesid projektis Seikluste laegas 11. juuni Halliki Tammiste


Seikluste laegas

Kokkuvõte koostas Raja lasteaia liikumisõpetaja ja töörühma Südamlikud ja tervistedendavad doktor Ave ja kassipoeg Bruno käsilased juht Karin Kaugeranna:

Terve õppeaasta kestnud projekt „Seikluste laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ oli igati edukas. Tegemist oli 4-7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias. Sekkumises keskenduti neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.

Kuna osalesime esialgu uuringu mõju hindamise võrdlusgrupis, mitte sekkumisgrupis, siis oli meie lasteaial väga oluline roll uuringus kui sekkumise väljatöötamisel.

Seikluste Laeka eestvedajad mõõtsid lapsi 4-6 a kahel korral- sügisel ja seejärel uuesti kevadel, et võrrelda nende tulemusi sügisel tehtud mõõtmistega.

Enne tegutsema asumist toimus mänguline soojendus ning edasi läks juba suuremaks spordi tegemiseks. Hüpati kaugust, joosti ning tehti kõhutõmbeid ja küljelt-küljele hüppeid. Jooksmisel elasid lapsed üksteisele kaasa ning loomulikult tegi asja sealjuures põnevaks ka võistlusmoment. Lisaks mõõdeti laste pikkust, ümbermõõtu, käte jõudu ning kirja pandi ka kaal. Autasuks said kõik lapsed Seikluste Laeka kleepsu ning pika pai.

Lisaks kandsid lapsed mõlema mõõtmisprojekti ajal nädal aega aktiivsusmonitore, mis märkamatult nende päevast aktiivsust mõõtsid. Lapsevanemad ja rühmaõpetajad täitsid mahukaid küsimustikke, milles tuli kirjeldada nii lapse toitumist-veejoomist, uneaega kui liikumisaktiivsust. Tagasisides vanematelt saime teada, et liialt keerukas oli arvutada ja kirja panna grammi/portsjonite täpsusega koduses keskkonnas tarbitud toiduaineid, nt õlid, lisatud rasvad, piimatooted, köögiviljad jne. Samas ajendas see kindlasti lapsevanemat mõtlema selle peale kui palju ja mida nende lapsed päriselt söövad.

Mõju hindamise uuringu võrdlusgrupis osalenud lasteaiad on oodatud soovi korral 2024/2025 õppeaastal sekkumises osalema, ka saavad huvilised peale mõju-uuringu lõppu sekkumise materjalid (üldjuhend + 4 õpetajaraamatut sekkumise põhiteemadel).

Meie lasteaiast soovis järgmisel aastal sekkumise programmis osaleda 8 rühm ehk Taibukad kuujänesed.

Aitäh lastele, õpetajatele ja vanematele suure töö eest.

Seikluste laegas

Kokkuvõte koostas Raja lasteaia liikumisõpetaja ja töörühma Südamlikud ja tervistedendavad doktor Ave ja kassipoeg Bruno käsilased juht Karin Kaugeranna:

Terve õppeaasta kestnud projekt „Seikluste laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ oli igati edukas. Tegemist oli 4-7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias. Sekkumises keskenduti neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.

Kuna osalesime esialgu uuringu mõju hindamise võrdlusgrupis, mitte sekkumisgrupis, siis oli meie lasteaial väga oluline roll uuringus kui sekkumise väljatöötamisel.

Seikluste Laeka eestvedajad mõõtsid lapsi 4-6 a kahel korral- sügisel ja seejärel uuesti kevadel, et võrrelda nende tulemusi sügisel tehtud mõõtmistega.

Enne tegutsema asumist toimus mänguline soojendus ning edasi läks juba suuremaks spordi tegemiseks. Hüpati kaugust, joosti ning tehti kõhutõmbeid ja küljelt-küljele hüppeid. Jooksmisel elasid lapsed üksteisele kaasa ning loomulikult tegi asja sealjuures põnevaks ka võistlusmoment. Lisaks mõõdeti laste pikkust, ümbermõõtu, käte jõudu ning kirja pandi ka kaal. Autasuks said kõik lapsed Seikluste Laeka kleepsu ning pika pai.

Lisaks kandsid lapsed mõlema mõõtmisprojekti ajal nädal aega aktiivsusmonitore, mis märkamatult nende päevast aktiivsust mõõtsid. Lapsevanemad ja rühmaõpetajad täitsid mahukaid küsimustikke, milles tuli kirjeldada nii lapse toitumist-veejoomist, uneaega kui liikumisaktiivsust. Tagasisides vanematelt saime teada, et liialt keerukas oli arvutada ja kirja panna grammi/portsjonite täpsusega koduses keskkonnas tarbitud toiduaineid, nt õlid, lisatud rasvad, piimatooted, köögiviljad jne. Samas ajendas see kindlasti lapsevanemat mõtlema selle peale kui palju ja mida nende lapsed päriselt söövad.

Mõju hindamise uuringu võrdlusgrupis osalenud lasteaiad on oodatud soovi korral 2024/2025 õppeaastal sekkumises osalema, ka saavad huvilised peale mõju-uuringu lõppu sekkumise materjalid (üldjuhend + 4 õpetajaraamatut sekkumise põhiteemadel).

Meie lasteaiast soovis järgmisel aastal sekkumise programmis osaleda 8 rühm ehk Taibukad kuujänesed.

Aitäh lastele, õpetajatele ja vanematele suure töö eest.